The Friendlies

Help us say “Thank You!”

Every April Friendly House holds our “Friendlies” – a celebration to honor community members, partners and volunteers who help us build and support the community. This spring we can’t gather in person to recognize your outstanding contributions of time, talent and treasure, so we are moving the celebration online. We will be honoring our winners with Facebook posts highlighting their support throughout the month of April.

Friend of Friendly House Award

This award recognizes individuals, families, groups or businesses that have provided exceptional support to Friendly House by sharing their time, energy, or resources.

Congratulations to 2020’s winners: JE John, Rachel Inman, Pomarius, Betsy & Iya, Thurman Market, Holst, Chapman Foundation & Nicole Griffith, Nasty Women Get Shit Done, Northwest Neighborhood Veterinary Hospital

Volunteer Award

Given to an individual or group that has made a significant volunteer contribution to one or more of Friendly House’s programs.

Congratulations to 2020’s winners: Nicole Williams, Dixie Zee, Marcia Lovell & The Charitable Chicks, Winnie & John Mauch

Community Partner Award

Given to organizations with whom Friendly House partners formally (i.e. by contract) and whom we feel have been strong partners in providing service to our community.

Congratulations to 2020’s winner: Metro

Evelyn Hall Award

Adopted from SHARE in 2012, recognizes a volunteer whose efforts support LGBT causes.

Congratulations to 2020’s winner: Tommy McCullough

Ruth C. Roth Lifetime Achievement Award

Honors individuals whose careers and life’s work have greatly contributed to the advancement of Friendly House’s mission.

 

Congratulations to 2020’s winner: Aaron Lande

Rev. Edd W. Crawford Service Award

Established in 1998, awarded to an individual or organization that has made outstanding contributions to the community through Friendly House.

Congratulations to 2020’s winners: Regina Hauser and Peter Michaelson & Sidney Perry

Youth Volunteer Award

Given to a young person or group of young people (under age 21) that has made a significant volunteer contribution to one or more of Friendly House’s programs.

Congratulations to 2020’s winner: Ali P.

Past Award Winners

Friend of Friendly House Past Award Winners

2019: Paul & Christy Marten, The Dragontree Holistic Day Spa, JDL Construction, Mesher Plumbing Supply, Bill & Jean Tucker, OMSI
2018: Dirty Birdie, Elliqua Fund of the Oregon Community Foundation, Peri Morlan, Charlotte Rubin, Beverly Schnabel, Leasa Wilkens
2017: Vanessa Bazzani, Dan Steffey, Chris Carson, Jessica Marlitt
2016: Program & Planning Committee, Marion Pender, John Purdy, Nancy Hashimoto
2015: Ellen Goldschmidt, SELCO Community Credit Union, Clear Creek Distillery, Jen Hendrickson, Evergreen Consulting, Mike Clark
2014: Columbia Farms, Erin Timmins, OnPoint Community Credit Union, Kay DeMooy and Donna Childs
2013: Debra Lande, Bill Hart, John Calvin
2012: Meyer Memorial Trust, Steve & Vicky Byers, Judie Dunken -Keller Willliams, Ted Kaye, HomeStreet Bank
2011: Jud & Barbara Longaker Family, Steve & Vicky Byers, Lexie Mobley, Ambiance Committee, Peter Lynn – Pomarius Nursery
2010: Alleyn Yasskin, Sharon Messerschmidt & Jo Hamilton, Consuelo Tolosa, Street of Eames
2009: Con-Way, Sarah and John Ferguson, Slabtown Community Festival Committee
2008: Amy O’Neill and Ruth Roth
2007: Mary Ann Watson, Friendly House Senior Quilters, Linfield School of Nursing, Dr. Charles Bleusko, Murphy McGrew, Jayne Morris, Angel McMillan
2006: Templeton Foundation, Elizabeth Lory (posthumous), Hazel Sherwood (posthumous)
2005: Catriona Madill, Trilogy Video, Tony Carson, and Ellen Goldschmidt
2004: Claire Turner, Northwest Portland Ministries and SIM
2003: Ted Kaye, Legacy Health Systems/Good Sam, Vaughan Hill
2002: Ann Van Orman –PCC, Allan Classen -Northwest Examiner, Linfield College Student Nurses, Trader Joe’s, Rick Michaelson, CC Chung, Nancy Stevens, Cary Bubenik, Mick McKay, & Jeff Stewart – Hoffman Construction
2001: Kristi Holden, Dan Fleming, Bob and Dorothy Poznanski, and Mike Price
1999: Dorothy Dixon, Forest Park Credit Union, Dr. George & Ethel Long
1998: Alice Harris, Angel McMillan, Jud & Barbara Longaker, Briggs & Crampton

Volunteer Award Past Winners

2019: Kevin Cook, Eric Twiggers, Melissa Capone, Amanda Benson, Maddie Loup, Slabtown Kiwanis
2018: Jason Abrams, Nadia Ayash, Denison Beach, Valerie Cupp, Hitomi Kawashita, Alleyn Yasskin 
2017: Natalie Maciukenas, Cathy Przybylowicz, Bob Hinger, Maia Powloski, Liza Burney, Carol Baker
2016: Mallory Jasperson, Nicole Mather, Michael Sandell, Quorra Cash, Volunteer Mike, Bank of America Pride Group
2015: Kate Levine, John Huth, Jo Prestwich, Jazz McGinnis, Schwabe Williamson & Wyatt, Tim Godfrey, Jonell Kraus, Anna Zamarripa,
2014: Guy Bodin, Billy Murrell, Stacey Rance, The Volunteer Vixens, Andy Furgeson
2013: Vicky Hahn, Tammie Martin, Linda Sprau, Leslie Black, Megan Malone
2012: Bob Graves, Leiza Price, Barbara Slaughter, Jack Anliker, Lynn Takata, Starbucks, Steve Frison, Rosetta Forbes
2011: Max Micozzi, Nancy Allen, Mathew Hill, Erin Plattner, Chris Edwardsen, Scott Glazer, Corbett Gordon, Anne Hughes, Ric Miller, Cynthia Chilton
2010: Mimi Newhouse, Judy Chuang, Rachel Borkan, Linda Cameron, Margarita Rangel, Howard Begay
2009: Tyler Calhoun, Roy Simengaard, Marvin Mitchell, Billy Callis, Eileen McClary, Wendy & Earle Blanton, Maria Torres, Senior Program Newsletter Folders
2008: Eugene Woodworth, John Knapp, Koll Reynolds, Peg Henwood and Kathy Svani
2007: Tom Chamberlin, Louis Sargent, John Utz, Frank James Mabry, Tom Lipsett, Carol French
2006: Betty Marino, Prentice Ross, The Loy family, Mayumi Sekigawa, Linda Stadler, Lisa Hamilton, Jaime Cropper, Anne-Merle Geuverink
2005: Megan Wentworth, Jeff Brown, David Wilson, Marla Gardener, Joan Johnson, Steve Aman, Nicole Pittman, Patty Kearns
2004: Rachel Borkan, George McCargar, Rayne Miller, Allan Peterson and Kevin Moore
2003: Daniel Castleton, Bob Kelly & Ed, Charlie Metcalf, Francesca Hartman
2002: Kim and Larry Diener
2001: Bernie Lowenthal
2000: Autumn Bradley, Steve Fradkin, Manny Tailblum, Dave Reinertson
1999: Dee and Alan Lassen, Jessica Marlitt, Scott Rotter

Community Partner Award Past Winners

2019: William Temple House, Partners Driving STEM, Meals on Wheels People, Multnomah Early Childhood Program (MECP)
2018: Elders in Action, First Presbyterian Church, Morrison Child & Family Services
2017: AARP/Cash Oregon, ESCO & ESCO Foundation, CE John, Thurman Street Collective
2016: NW Housing Alternatives, Multnomah County Library
2015: Carolyn “CJ” McGrath, Yoshida’s Sand in the City
2014: Besaw’s Restaurant
2013: Multnomah County ADSD, Neighborhood House, Northwest Neighborhood Veterinary Hospital
2012: Portland Children’s Levy, Metro Central Enhancement Fund, VIEWS
2011: Metropolitan Community Church, Forest Park Federal Credit Union
2010: Morrison Child & Family Services, Providence ElderPlace
2009: Chapman Elementary School, Hand 2 Mouth Theatre
2008: AARP of Oregon, Easter Seals CSEP, Food Front Cooperative Grocery
2007: Store to Door
2006: SHIBA (Senior Health Insurance Benefits Assistance)
2005: Legal Aid of Oregon, Senior Law Project
2004: Grant High School Vocational Mentoring Program, First Immanuel Lutheran Church
2003: Multnomah County Aging and Disability Services, with special recognition to Chris Wilson and Paul Iarrobino, Chapman Elementary School

Evelyn Hall Award Past Winners
2019: Brenda Culhane
2018: Delores Jolly
2017: Ruth Szilagyi
2016: Robyn Lynn
2015: SAGE Housing Committee
2014: The Standard StandOUT Volunteers
2013: Gay & Grey Speakers Bureau, Peg Hackenbruck
2012: Glen Ulmer, Neil (Nikki) Heilpern, Bruce Meisner

 

Ruth Roth Lifetime Achievement Past Award Winners

2019: Dorothy Poznanski
2018: Linda Campbell (posthumous)
2017: Joan Shireman
2016: Liz Schilling
2015: Mike Ryerson
2014: Eugene Woodworth & Eric Marcoux
2012: Ruth Roth

 

Rev. Edd W. Crawford Service Award Past Winners

 

2019:Neighbors West North West 
2018: Cynthia Crose
2017: Staver–O’Neill Family
2016: Susan Miner
2014: Poznanski Family
2013: Mary Crawford
2012: David & Linda Swanson
2011: Anonymous
2010: Dale Jackson
2009: ESCO
2008: Mike Ryerson
2007: Rick Michaelson
2006: Preston Holt
2005: Joan Shireman
2004: David Miles & Susan Smallsreed
2003: Frank Dixon
2002: Bonnie Groshong
2001: Pauline Sharkey
2000: Gloria Gray
1999: Nick Santangelo
1998: Hazel Sherwood

Youth Volunteer Award Past Winners

 

2019: Mia Crutchfield, and Ruby Singmon (TivNu)
2018: Snapper King, Sasha McCoskey
2017: Sebastian Olijve & Olive Briske; Gianna D’Amico
2016: Preschool Volunteers – Lauren Eldridge, Jacob Irving, Kiera McDowell, Henry Church-Long
2014: Robert Paquette, Julia Shangguan
2012: Julia Sheets
2011: Bishop Family
2010: Beth Smilkstein, Steele Tsoumas
2009: Griffin Gaffney, Jonathan Mena
2008: Westview High School Key Club, Jesuit High School, and CHINOOKS Reading Buddies
2007: Michael Love, Tigard High School CE2, St Mary’s Academy
2005: Johanna Steinbrecher
2004: Haley Freedlund and Anthony Miles
2003: Emily Forsyth, Class Academy
2002: David Shambry, Alexandra Lewis
1999: Jill Pollard and Taylor Stevenson